poniedziałek, 1 marca 2010

Tworzenie web serwisu WCF cz. 2

W poprzedniej części omawialiśmy tematykę tworzenia web serwisu od podstaw. Dzisiaj zajmiemy się tematyką testowania stworzonej przez nas biblioteki. VS 2008 zawiera bardzo pomocny dodatek, który pomaga testować większość kodu zapisanego w utworzonym przez nas web serwisie. 
Otwieramy więc tworzony przez nas ostatnio projekt i klikami F5. Czekamy teraz na otwarcie się poniższego okna: 
Większość z was z pewnością zwróciła uwagę na czerwony wykrzyknik przy metodzie GetAllCustomers(). Nie oznacza to, że napisaliśmy błędnie metodę a jedynie to, że narzędzie do testowania nie jest jej w stanie obsłużyć. Tak więc pozostają nam pozostałe dwie metody do testu. Otwórzmy dwuklikiem GetCustomerById(). Stworzy nam to nową zakładkę na której możemy skonfigurować wartości służące do wysłania zapytania:
Jak wcześniej omawialiśmy metoda GetCustomerById() pobiera informacje o konkretnym kliencie wskazanym poprzez jego ID. Po wprowadzeniu Id klikamy na przycisk Invoke i czekamy na rezultat (lub błąd :) ):
Jak więc widać nasze zapytanie zadziałało i wyprowadziło prawidłowy rezultat. Spróbujmy teraz wykonać podobne operacje dla metody AddNewCustomer(). Tak jak poprzednio wprowadzamy dane i oczekujemy na rezultat:
Tutaj małe sprostowanie. Id nie wprowadzam gdyż w bazie pole to jest domyślnie oznaczone jako Identity, czyli w skrócie autoinkrementacja.

Niestety ostatniej metody nie przetestujemy. Będzie z nią także mały problem podczas konsumpcji web serwisu ale o tym w następnej części :)

4 komentarze:

 1. witam!

  Mój problem polega na tym, że w oknie WCF Test Client wszystkie funkcje stworzone w programie są oznaczone czerwonym kółkiem z wykrzyknikiem... Proszę o pomoc w tym aspekcie.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakiego typu rezultaty zwracają Twoje metody?

  OdpowiedzUsuń
 3. Po najechaniu na pole z funkcją, która powinna mi zwracać chociażby ID wyświetla mi się komunikat "this opperation is not supported in the WCF Test Client". Szczerze mówiąc jestem początkująca w tym aspekcie, więc nie za bardzo wiem gdzie leży problem. Dodałam referencję serwisową, ale to nie pomogło.

  OdpowiedzUsuń
 4. Proszę o kontakt najlepiej poprzez email: posowski[at]op.pl - [at] = @

  Najlepiej będzie jeżeli prześle mi Pani część projektu. Wtedy będę mógł coś więcej pomóc w rozwiązaniu napotkanego problemu.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń