cURL to biblioteka napisana w języku C - zapewne większość użytkowników Linuxa słyszała bądź też używała tej biblioteki. Istnieje także wersja konsolowa dla Windows, którą można pobrać z oficjalnej strony https://curl.haxx.se/windows/
Do czego może przydać się cURL na co dzień podczas pracy nad projektem? Konsolowa aplikacja występuje w wersji portable. Umożliwia nam to łatwy sposób wrzucenia archiwum na dowolny serwer testowy/produkcyjny i szybką weryfikację czy z danej maszyny jest dostępny serwis, który chcemy odpytywać. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu, który pewnie przeznaczylibyśmy na debugowanie naszego kodu w poszukiwaniu problemu z połączeniem, np. szukaniem problemu z headerami czy proxy.
Zobaczmy na najprostszy przykład cURLa:
Zapytanie typu curl adres_serwisu wyświetla odpowiedź z serwisu. Nie mamy tu zbyt wielu informacji. Bardzo przydatną flagą będzie -v, która wyświetli bardzo dużo przydatny informacji:
Inną przydatną flagą może być -I, flaga ta wyświetla tylko zwracane nagłówki:
To tylko podstawowe informacje jak używać cURL w środowisku Windows. Po pełną listę możliwości warto zajrzeć na oficjalną stronę https://curl.haxx.se/docs/manual.html. Możliwości biblioteki są praktycznie nieograniczone.
Używając cURL do tworzenia zapytań może przydać się także dla użytkowników innych programów. Popularny klient ułatwiający tworzenie i wysyłanie zapytań SOAP/REST Postman także pozwala na importowanie zapytań cURL:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz