niedziela, 15 września 2013

WCF - Pierwsze kroki

Jakiś czas temu otrzymałem maila z prośbą o napisanie krótkiego kursu w jaki sposób zacząć pracę z WCF.

Do czego służy WCF? Przede wszystkim do pisania aplikacji opartych o architekturę SOA - czyli zorientowaną na usługi. W internecie można znaleźć dokładne opisy czym jest WCF i co potrafi. Najważniejsze jest to, iż za pomocą jednego interfejsu możemy obsługiwać wiele kanałów (soap, tcp, msmq itp).

Kiedyś już pisałem na ten temat - za czasów .NET 3.5. Obecnie programowanie w WCF jest prostsze niż kiedyś. Właściwie po utworzeniu projektu, możemy bezpośrednio uruchamiać serwis bez potrzeby tworzenia jakiejkolwiek konfiguracji.

Aby stworzyć projekt WCF wybieramy odpowiedni szablon w oknie nowego projektu WCF:Stworzony projekt zawiera już przykładową implementację serwisu. Możemy go bezpośrednio uruchomić (F5) i zobaczyć jak łatwo testuje się serwis WCF:Jeżeli zobaczymy do pliku web.config:


zauważyć można że nie ma zdefiniowanych żadnych endpointów. Zdefiniowane są mapowania protokołów. Mapowania te znajdują się także w machine.config i są globalne dla wszystkich serwisów. Dzięki temu możemy użyć zdefiniowanych endpointów, Wszystkie dostępne możemy podglądnąć w narzędziu konfiguracyjnym WCF:Narzędzie uruchamiamy klikając prawym przyciskiem na plik web.config i wybieramy Edit WCF Configuration.

W kolejnej części podstawowe pojęcia, które są związane z WCF.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz